ПИГМЕНТАЦИИ
Кожа склонна към пигментации и как да изберем своето индивидуално лечение в Естетичен център SATORI!
Какво са Пигментациите?
Пигментацията на кожата, която се отнася до количеството меланин, произвеждано от организма, определя цвета на кожата. Двата основни вида меланин – еумеланин и феомеланин – се произвеждат от меланоцитите в епидермалния слой на кожата. Феомеланинът предизвиква по-светли тонове на кожата, докато еумеланинът е отговорен за по-тъмните тонове на кожата. Пигментацията на човешката кожа и синтезът на меланин са изключително променливи и се влияят от генетиката, излагането на ултравиолетови лъчи и някои лекарства.
Физическият външен вид, психологическото здраве и социалното функциониране на пациентите се влияят от значителен брой кожни заболявания, които причиняват пигментни аномалии. Хиперпигментацията, при която пигментът изглежда преливащ, и хипопигментацията, при която пигментът е намален, са двете основни класификации на пигментацията на кожата. Албинизмът, мелазмата, витилигото, болестта на Адисън и постинфламаторната хиперпигментация, която може да бъде предизвикана от екзема, акне вулгарис и лекарствени взаимодействия, са най-често срещаните нарушения на пигментацията на кожата в клиничната практика.
Защо получавам Пигментации?
Пигментацията на кожата е често срещано състояние, което може да бъде предизвикано от различни фактори. Разбирането на основните причини за пигментацията на кожата ще ни помогне да разберем как да я лекуваме и предотвратяваме:
- Генетика: Производството на меланин се регулира от гени и хормони. Меланинът, пигментът, който придава цвета на кожата, е по-вероятно да присъства в по-големи концентрации при хора с по-тъмен цвят на кожата. Например, лицата с по-тъмен цвят на кожата често имат по-високи нива на меланин, отколкото тези с по-светъл цвят на кожата.
- Слънце: Излагането на слънце е честа причина за пигментация на кожата. Тялото произвежда повече меланин, за да се защити от ултравиолетовите лъчи на слънцето. Това може да направи кожата по-пигментирана, за да я предпази от слънчевите лъчи.
- Медикаменти: Някои лекарства могат да причинят хиперпигментация. Също така някои лекарства за химиотерапия могат да причинят пигментация като страничен ефект.
- Бременност: Бременността променя нивата на хормоните и може да повлияе на производството на меланин при някои жени.
- Болест на Адисън: Рядко ендокринно заболяване, наречено болест на Адисън, може да предизвика хиперпигментация, която е най-очевидна в областите, изложени на слънце, като лицето, шията и ръцете, и в областите, изложени на триене, като лактите и коленете.


Какви са видовете Пигментации?
Съществуват няколко вида пигментации на кожата, включително:
- Пигментация, предизвикана от ултравиолетовите лъчи: Лунички/неравномерен тен на кожата, предизвикани от прекомерно излагане на слънце, изгаряне, неносене на SPF или неносене на шапка/слънчеви очила.
- Хормонално обусловена пигментация – мелазма: 30% от жените имат генетично предразположение да произвеждат излишък от меланин-стимулиращ хормон по време на бременност или хормонална контрацепция.
- Поствъзпалителна хиперпигментация – белези от наранявания на кожата, екстремно третиране на кожата, възпаление от акне или кисти, неносене на SPF.
- Слънчево лентиго: Често срещани пигментации, особено при хора на възраст над 40 години. Те са известни и с наименованието „старчески петна“.
Лечение на ПИГМЕНТАЦИИ в Естетичен център SATORI
В SATORI предлагаме разнообразни лечения спрямо индивидуалните нужди на всеки пациент. Имаме широк спектър от неинвазивни козметични, инжекционни и лазерни проедури, за да третираме подходящо всяко Ваше кожно състояние. Препоръчваме безплатна консултация с нашите експерти, за да изберете правилната процедура.

Дерматологичен преглед
Преглед с дерматолог за пълна диагностика на кожния проблем и съвети за лечение.
Микронидлинг с DERMAPEN 4
Почистване на лице съобразено с нуждите на акнеичната кожа, съпътствано с успокояваща LED маска.
Химичен пилинг
Химичен пилинг на пигментирала кожа с марката Medik8, извършван от медицински козметик.
